Grote Markt 34
- Ieper 8900
Het In Flanders Fields Museum brengt het historische verhaal van de Eerste Wereldoorlog, met focus op de menselijke ervaring en het landschap als getuige van de Oorlog.
Want to know more?
Deze keer geen gezinsuitstap maar een uitstapje met mijn oudste dochter Esmee naar het museum 'In Flanders Fields'. Het museum brengt het verhaal van de Eerste Wereldoorlog, de miljoenen slachtoffers die het maakte maar ook en vooral het verhaal van Ieper en omstreken tijdens deze grote oorlog.
Het verhaal van Ieper en de eerste wereldoorlog wordt je onmiddellijk verteld bij het binnenrijden in de binnenstad via de Menenpoort. De Menenpoort is een herdenkingsmoment herbouwd door de Britten voor de 54900 Britse soldaten die niet meer geïdentificeerd of gevonden zijn na WO1. De Menenpoort is een absolute aanrader wanneer je Ieper bezoekt, neem even de tijd om deze poort te voet te ontdekken en om de impact te voelen wanneer je de namen afloopt van de soldaten. Tijdens onze uitstap stond de Menenpoort volledig in de stelling dus dit was ons niet gegund. Maar jaarlijks proberen we een bezoekje te brengen aan de Menenpoort. Interessant weetje, iedere avond om 20u wordt de ‘last post’ gespeeld ongeacht de weersomstandigheden, als eerbetoon aan de gesneuvelden. De erfenis van de eerste wereldoorlog wordt nooit zo tastbaar, als hier in Ieper onder de Menenpoort.
Op wandelafstand van de Menenpoort, op de markt van Ieper, vind je het museum ‘In Flanders Fields’. Er was echter geen parkeerplaats op de Ieperse markt waardoor we onze auto wat verder parkeerden in één van de straten van de binnenstad. Op het einde van de straat bleek er een Brits soldatenkerkhof te liggen. We deden dus even een kleine omweg naar het museum.
Het museum is gehuisvest in de Ieperse lakenhallen. Deze lakenhallen werden volledig vernietigd in WO1 én volledig heropgebouwd. We kozen voor een museumbezoek én een bezoek aan het belfort. We kregen beiden een armbandje om de audio-toelichting te scannen. Bij de inkom konden we bovendien met ons bandje een persoon kiezen door wiens ogen we het verhaal van de oorlog zouden volgen. Bij de diverse locaties stond helder aangeduid welke fragmenten voor kinderen waren bestemd aan de hand van de poppy of papaverbloem (hét symbool van WOI in Ieper).
En wat een reis, het woord ‘fijn’ is hier niet op zijn plaats maar een trip is het wel. Niet alleen krijgen we een rijke verzameling aan oorlogsobjecten te zien, van stafkaarten, tot soldatenuitrusting, we krijgen vooral verhalen te horen en te zien. Een rijke verzameling aan foto’s, persoonlijke objecten van soldaten en het achterliggende verhaal. Dat maakt het allemaal zo tastbaar en bij momenten echt wel ontroerend.
Halfweg het museum kan je het belfort opklimmen. Persoonlijk een welgekomen afwisseling voor de oorlogsgruwel waarmee je als bezoeker toch wel wordt geconfronteerd. Onderweg kom je in de klokkenkamer waar een ‘oude’ orgel staat. Boven krijg je zicht op de slagvelden van toen, de stad Ieper en het Heuvelland in de verte.
In het tweede deel van het museum krijgen we de impact van WO1 op het hedendaags landschap en de bewoners van de streek. Zonder al te veel te verklappen is het fascinerend te zien en te horen hoe een oorlog van meer dan 100 jaar geleden nog altijd zijn sporen nalaat.
Dit museum is een must-see voor iedereen. Het maakt oorlog tastbaar, het toont het menselijke leed en verdriet en doet dit door een unieke combinatie van verhalen, beelden en artefacten. Het was heel fijn om deze ervaring te delen met mijn oudste dochter, gezien zij nooit de verhalen uit eerste hand zal horen van bv. grootouders die het allemaal hebben meegemaakt.
Na het museum zijn we nog iets gaan drinken in de stad. We werden er even stil, beseffend hoe goed we het hier hebben...
In Flanders Fields ligt in het centrum van Ieper dat makkelijk met de auto bereikbaar is. Er is parking dichtbij, op de markt van Ieper maar ook in de nabije buurt vind je parkings. Het museum is uiteraard ook op wandelafstand van het station van Ieper toegankelijk.
Poppy-armband. Bij je aankomst ontvang je een identificatiearmband. Daarmee bepaal je zelf welke oorlogsgetuige je in de tentoonstelling wil ontmoeten. Ook alle andere interactieve presentaties worden met behulp van je armband weergegeven in je eigen taal.
Audio-tour. Wij bezochten het museum met een audiogids, dit zit inbegrepen in de inkomprijs. Deze basistour verkent de hele tentoonstelling, maar onderweg wordt ook verdiepende informatie aangeboden. Kinderen kunnen een eigen, vertellend parcours volgen, aangeduid met de papaver-bloem.
Belfort-bezoek. Bij de balie kan je opteren voor een bijkomend Belfort-bezoek, dit was volgens ons de moeite!
Eten & drinken. In het museumcafé kan je even op adem komen voor of na je bezoek, je kan er terecht voor een streekbier of koffie/thee.
Echtgenote en mama van Esmee (2013) en Billie (2017). Fotograaf in bijberoep maar ook in haar vrije tijd vind je haar met de camera in de hand. Houdt van momenten en het vastleggen van die momenten in tastbare herinneringen. Vertaalt graag uitstapjes in een reeks beelden.