Arboretum Kalmthout lanceert adoptie van bomen

Geschreven door Lore op 16 okt 2023

Na het succes van de meter- en peteractie voor de verwerving van de Tuin van Sonia, introduceert Arboretum Kalmthout een nieuwe campagne: 'Word meter of peter van een boom'. Vanaf december krijgen bezoekers van Arboretum Kalmthout opnieuw de kans om persoonlijk betrokken te raken door een waardevolle boom uit de uitgebreide plantencollectie van het arboretum te adopteren. Het Arboretum heeft een fascinerende lijst van buitengewone bomen samengesteld, hoewel andere bomen ook in aanmerking komen. De meters en peters zullen hun namen terugzien op een gepersonaliseerd plantenlabel bij de boom die ze in de arboretumtuin hebben geadopteerd.

Tuin van Sonia inspireert tot nieuw steunproject

In 2020 kreeg Arboretum Kalmthout de zeldzame gelegenheid om de bestaande 12,5 hectare botanische tuin uit te breiden met een extra hectare. Deze uitbreiding bood plaats aan ongeveer 15.000 vaste planten en 100 nieuwe bomen, waaronder veel bedreigde en zeldzame soorten. Deze planten en bomen hebben nu alle ruimte die ze nodig hebben om te groeien en te bloeien.

Midden juni 2020 konden bezoekers van het provinciaal groendomein Arboretum Kalmthout voor het eerst de nieuwe tuinuitbreiding van 1 hectare, de Tuin van Sonia, verkennen. De aankoop van deze uitbreiding werd mede mogelijk gemaakt door honderden meters en peters die hebben bijgedragen aan het project door giften op de projectrekening van de Koning Boudewijnstichting. Nu de Tuin van Sonia officieel deel uitmaakt van het groendomein, krijgen bezoekers vanaf december opnieuw de kans om persoonlijk betrokken te raken. Deze keer kunnen ze dit doen door een waardevolle boom uit de uitgebreide plantencollectie van het arboretum te adopteren.

Gedeputeerde Mireille Colson, bevoegd voor Recreatie- en Groendomeinen, is als voorzitter van Arboretum Kalmthout nauw betrokken: “De provincie Antwerpen investeerde een groot deel mee in de aankoop van deze unieke 1 hectare tuinuitbreiding voor het groendomein”, zegt Colson. “Daarnaast startte het Arboretum de langlopende wervingscampagne ‘Het arboretum groeit’ om op zoek te gaan naar bijkomende middelen om de aankoop en de aanleg van de tuinuitbreiding te helpen financieren. De Koning Boudewijnstichting verleende hierbij een uitstekende samenwerking en beheerde een speciale projectrekening zolang de campagne liep. Het is dankzij de inspanningen van het provinciebestuur, van het arboretum zelf en de giften van honderden meters en peters dat de Tuin van Sonia is gerealiseerd. En nu komt er een spannend vervolg: adoptie.”

Copyright: Arboretum Kalmthout

Het arboretum groeit dankzij meters en peters

De meer dan 700 meters en peters van de Tuin van Sonia, de 1 hectare tuinuitbreiding van Arboretum Kalmthout, werden de afgelopen jaren nauw betrokken bij de ontwikkelingen en de vooruitgang van de tuinwerken. Ze werden als eerste op de hoogte gehouden via een exclusieve nieuwsbrief en hadden als enigen de mogelijkheid om een kijkje achter de schermen te nemen, toen de tuin nog niet open was voor het grote publiek.

Conservator-directeur Abraham Rammeloo is dankbaar voor hun steun: “Nu de Tuin van Sonia klaar is voor bezoek en officieel deel uitmaakt van de arboretumtuin, blijven we onze meters en peters dankbaar voor al hun bijdragen aan dit uitdagende tuinproject, ze blijven permanent meter of peter van hun vierkante meters. Deze enthousiaste en toegewijde groep heeft laten blijken hoe nauw het domein en de bomen aan hun hart liggen.”

Copyright: Arboretum Kalmthout
Copyright: Arboretum Kalmthout

Adopteer een boom

Vanaf december 2023 start Arboretum Kalmthout een adoptietraject van bomen op. Als bronzen, zilveren of gouden meter of peter geef je een jaar lang een boost aan het leven van een zeldzame, bedreigde of historische boom. Meters en peters krijgen er bovendien een unieke jaarkaart bovenop waarmee men anderen kan uitnodigen om samen te genieten van al het moois in de tuin.

Gedeputeerde Mireille Colson legt uit: "Het team van het Arboretum maakte een boeiende selectie van de meest bijzondere bomen op het hele domein, zoals de oosterse amberboom of Liquidambar orientalis, een ideale toekomstboom, of de mammoetboom Sequoiadendron giganteum aan de Coniferendreef, die in de natuur bedreigd is. Onze meters en peters kiezen uit deze adoptielijst hun favoriete boom – maar het is ook mogelijk om zélf een boom te kiezen. Aan die boom of plant zal dan een gepersonaliseerd plantenlabel komen te hangen. Wil je dus een betekenisvol cadeau aan iemand schenken, bijvoorbeeld naar aanleiding van een geboorte, een trouw of als herinnering aan een bijzonder persoon, dan kan dat. Vaak hebben onze trouwe bezoekers niet enkel een band met het arboretum zelf, maar ook met een specifieke boom of plek in de tuin. Het is alvast onze cadeautip voor de komende eindejaarsperiode, eens iets anders voor onder de klassieke kerstboom!”

“Bovendien kunnen de meters en peters met hun jaarkaart vier seizoenen lang tijdens onze openingsuren de geadopteerde boom bezoeken, en zo vaak ze willen want we sluiten enkel op kerstdag en op Nieuwjaar”, vult conservator-directeur Abraham Rammeloo hierop aan. “Ook leuk voor meters en peters: met de exclusieve jaarkaart kun je telkens tot drie extra gasten naar keuze uitnodigen. Aan het einde van het adoptiejaar beslis je of je het bronzen, zilveren of gouden meter- of peterschap wil verderzetten. Overschakelen naar andere adoptieformules is evenzeer mogelijk, het is een flexibel systeem met verschillende steunopties. Elke meter of peter draagt bij volgens zijn of haar mogelijkheden en dat waarderen we enorm. Het is een erg mooie manier om het Arboretum van een groene toekomst te verzekeren.” 

De nieuwe bronzen, zilveren en gouden jaarkaarten zullen begin december 2023 beschikbaar zijn in de webshop en in de cadeau- en boekenshop van Arboretum Kalmthout. Ook voor bedrijven en organisaties die een bijzondere boom willen adopteren, is er een interessante bedrijfsformule uitgewerkt.

Wil je graag op de hoogte blijven van de lancering en eerste keuze hebben in de adoptielijst, dan kun je alvast op de website van Arboretum Kalmthout je interesse aangeven. Meer info www.arboretumkalmthout.be/meterspeters