Word meter of peter van de Graafappel in het Vrijbroekpark

Geschreven door Lore op 15 sep 2026

Een wandeling door de Appeldreef in het Vrijbroekpark in Mechelen is tegelijk een kennismaking met een stukje levend fruiterfgoed. Op de bomen groeien verschillende historische appelrassen, waarvan sommige vandaag nog maar zelden voorkomen. Het Vrijbroekpark wil deze bijzondere collectie blijven beschermen en zoekt daarom meters en peters. Heel wat appelrassen hebben intussen al iemand die zich er mee voor inzet, maar voor de Graafappel is nog een meter of peter welkom.

Een appelboom als levende geschiedenis

De Appeldreef is meer dan een mooie plek om door te wandelen. Op de bomen zijn verschillende appelrassen geënt, waardoor de dreef een levende collectie van fruitvariëteiten vormt. Sommige daarvan waren vroeger heel bekend en werden op grote schaal in de streek geteeld, maar zijn vandaag bijna uit het landschap verdwenen.

Door de Appeldreef te behouden, wil het Vrijbroekpark die historische rassen een toekomst geven. Tegelijk blijft zo een stukje streekgeschiedenis bewaard en draagt de dreef bij aan de biodiversiteit in het park. Bezoekers kunnen er bovendien blijven genieten van een groene plek die uitnodigt om te wandelen, te ontdekken en even tot rust te komen.

Steun voor de verzorging van de bomen

De bomen hebben uiteraard de nodige zorg nodig om gezond en veilig te blijven. Het Vrijbroekpark werkt daarvoor samen met vzw Pomko, die zich inzet voor het behoud van fruitkundig erfgoed.

De steun van meters en peters helpt om de bestaande bomen te behouden, nieuwe exemplaren aan te planten waar dat nodig is en professioneel onderhoud en verzorging mogelijk te maken. Ook bescherming tegen ziekten en schade en het bewaren van het historische karakter van de Appeldreef behoren tot de doelstellingen.

Wie meter of peter wordt, draagt zo rechtstreeks bij aan het behoud van een stukje erfgoed dat niet alleen vandaag waardevol is, maar ook voor toekomstige bezoekers behouden moet blijven.

Word jij peter of meter van de Graafappel?

Voor verschillende appelrassen heeft de Appeldreef inmiddels al een meter of peter. Voor de Graafappel zoekt het Vrijbroekpark nog iemand die zich graag voor dit bijzondere appelras wil engageren.

Als dank krijgt elke meter of peter enkele tastbare herinneringen aan zijn of haar boom. De naam komt op het naamkaartje bij de appelboom te staan, samen met een QR-code die meer informatie geeft over het gekozen appelras. Daarnaast ontvang je een officieel certificaat én een doos van drie liter sap, gemaakt van appels uit de Appeldreef.

Wie dus graag bijdraagt aan het behoud van natuur, streekgeschiedenis en levend erfgoed, kan meter of peter worden van de Graafappel en zo mee helpen om deze bijzondere Appeldreef ook voor toekomstige generaties te bewaren.

Word nu meter of peter!